Bugun...


Kadir BULUT


facebook-paylasKadının Toplumdaki Önemi
Tarih: 06-12-2016 09:36:00 Güncelleme: 06-12-2016 09:36:00


Kadınların, toplumda belli yerleri ve değerleri vardır. Toplumdaki bu değerlerini de kolay elde etmemişlerdir. Biraz maziye doğru gittiğimizde yani Peygamber Efendimiz (s.a.v) dönemine gidecek olursak; o dönemde kız çocukları diri diri mezara gömülüyordu. Bir kişinin kız çocuğunun olması toplum tarafından utanç verici olarak nitelendiriliyordu. Kız çocuklarının o dönemde adeta yaşamaya hakkı yoktu. Peygamber Efendimiz (s.a.v) cehalete karşı savaş açarak bu cehaleti kırdı ve kız çocuklarının diri diri gömüldüğü o kara dönem son bulmuş oldu.
Geçmişten günümüze gelince bayanların yeri ve önemi her geçen gün toplumumuzda biraz daha artmaya başladı. Öyle ki bayanlar iş piyasasında erkekler kadar aktif olmaya başladı. Diğer bir yandan ise anne babalar kız çocuklarının okuması için ellerinden gelen her fedakârlığı yapıyor.

Ülkemiz genelinde babalar iş sektöründe çalıştığı için çocukların yetişmesinde anneler büyük rol oynamaktadır. Çocuklar tüm davranışlarını annelerinden gözlemliyor. Haliyle de çocukların ilerideki yıllarda karakterleri annelerinin kendilerini yetiştirmeleri sonucunda şekillenmiş oluyor. Toplumdaki başarılı insanlarla başarısız insanların yetişmesinde aileye dolayısıyla da kadınlara büyük sorumluluk düşüyor. Dikkatlice analiz edildiği zaman başarılı kişiler genellikle aile ortamı iyi olan, bireyler arası iletişimin iyi olduğu ailelerden yetişiyor.

Kadınların toplumdaki önemine karşı her geçen gün artan kadına şiddet konusuna da değinmeden olmaz. Maalesef kadına şiddet gün geçtikçe daha da artıyor. Aile içinde eşlerin kendi aralarında anlaşamamaları bir noktadan sonda fiziksel şiddete dönüşüyor. Sonucunda ise kadına şiddet gün yüzüne çıkmış oluyor.

Türkiye’de kadınların en önemli sorunlarının başında şiddet ve kadın cinayetleri geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın  Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’na göre her 10 kadından 4’ü eşi ya da erkek arkadaşı tarafından fiziksel şiddet görüyor. Şiddet gören kadınların yüzde 89’u hiçbir yere başvurmuyor.

Bütün yaşananlar dikkate alındığında kadının toplumdaki yerine binaen gördükleri muamele hiç de güzel değil. Kadına yönelik yapılan her şiddet girişimi erkeklerin utanç kaynağıdır. Kadına şiddet uygulayanlar kendilerinin de annelerinin, halalarının, teyzelerinin ya da kız kardeşlerinin olduğunu göz önüne getirmelidir. Kadına el kaldırdıklarında bu saydığım kişiler gözünün önüne gelmelidir. Kadınlar erkeklere emanettir. Emanete sahip çıkmak gerekir. Bu yazı 240 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Oltu Karakucak Güreşleri 2014
  Oltu Karakucak Güreşleri 2014
 • Çeşitli açılardan Erzurum
  Çeşitli açılardan Erzurum
 • Muhteşem Bebek Resimleri
  Muhteşem Bebek Resimleri
 • Birbiriyle Birleşmeyen Nehirler
  Birbiriyle Birleşmeyen Nehirler
 • Oltu Resimleri
  Oltu Resimleri
 • Eski Oltu Resimleri
  Eski Oltu Resimleri
 1. Oltu Karakucak Güreşleri 2014
 2. Çeşitli açılardan Erzurum
 3. Muhteşem Bebek Resimleri
 4. Birbiriyle Birleşmeyen Nehirler
 5. Oltu Resimleri
 6. Eski Oltu Resimleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ermeni Belgeleriyle "Soykırım"
  Ermeni Belgeleriyle
 • Oltu Belediyesi Kar'la Mücadelede Model oldu
  Oltu Belediyesi Kar'la Mücadelede Model oldu
 • Oltu Narman arası
  Oltu Narman arası
 • Bir Oltulu gibi beni seve bilme ihtimalini sevdim
  Bir Oltulu gibi beni seve bilme ihtimalini sevdim
 • Olti'yi dinlirem
  Olti'yi dinlirem
 • Adem Yeşilbaş ATV Show
  Adem Yeşilbaş ATV Show
 1. Ermeni Belgeleriyle "Soykırım"
 2. Oltu Belediyesi Kar'la Mücadelede Model oldu
 3. Oltu Narman arası
 4. Bir Oltulu gibi beni seve bilme ihtimalini sevdim
 5. Olti'yi dinlirem
 6. Adem Yeşilbaş ATV Show
VİDEO GALERİ
YUKARI